State Finalists and Team Standings for all classes

By: Tom Giles Email
By: Tom Giles Email

DENVER, Colo. (KKCO) -- A few Western Slope wrestlers were upset in the semi-finals, but seven advance to the State Finals at the Pepsi Center. The state finals will be Saturday beginning with the Parade of Champions at 6:30 p.m.

State Finalists are listed below.

2A
140 - Tray Sickles (Nucla) vs. Buddy Watson (Wiggins)

3A
125 - Zach Shank (Olathe) vs. Darrick Adame (Lamar)
171 - Kyle Piatt (Olathe) vs. Elliot Copeland (Bennett)

4A
130 - Drew Schumann (Montrose) vs. C.J. York (Roosevelt)
171 - Bryce Gaber (Montrose) vs. Connor King (Broomfield)
215 - Michael Patton (Delta) vs. Jordan Martinez (Skyline)

5A
145 - Jessie Hoffschneider (Grand Junction) vs. Alonso Wong (Mountain Range)

Team Standings are listed below:
2A
1. Burlington 96.0
2. Fowler 79.5
3. Akron 69.5
4. Holly 67.5
5. Baca County 67.0
6. Rocky Ford 60.5
7. Yuma 56.0
8. Paonia 55.0
9. Ignacio 54.5
10. Merino 48.0
15. Nucla 33.0

3A
1. Alamosa 126.0
2. Centauri 84.5
3. Berthoud 83.0
4. Lamar 83.0
5. Olathe 78.5
13. Hotchkiss 33.5
22. Rifle 22.0
35. Cedaredge 5.0

4A
1. Broomfield 77.0
2. Arvada 70.5
3. Windsor 69.0
4. Discovery Canyon 65.0
5. Montrose 61.5
6. Roosevelt 58.5
7. Pueblo Central 55.5
8. Pueblo South 53.5
9. Delta 38.0
10. Skyline 38.0
18. Palisade 23.0

5A
1. Coronado 146.5
2. Pomona 102.0
3. Pine Creek 77.5
4. Loveland 75.0
5. Greeley West 61.0
6. Mountain Range 61.0
7. Ponderosa 43.0
8. Castle View 42.0
9. Fountain Fort Carson 37.5
10. Bear Creek 36.0
11. Grand Junction 36.0
19. Grand Junction Central 15.0


You must be logged in to post comments.

Username:
Password (case sensitive):
Remember Me:
KKCO NBC 11 News
2531 Blichmann Avenue
Grand Junction, CO 81505

Station Phone: 970.243.1111
Business Fax: 970.243.1770
Newsroom Fax: 970.245.3793
News Tip & Contest Line: 970.255.8477
Copyright © 2002-2016 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 116521448 - nbc11news.com/a?a=116521448
Gray Television, Inc.